Türkçe | İngilizce
Takım Çalışması

Takım Çalışmasıİster iş hayatında olsun ister özel hayatımızda, aslında sürekli bir takım çalışması halindeyiz. İşinizde Başarılıysanız, evi paylaştığınız bireylerle aranızda sorun yoksa, oyunu kuralına göre oynuyorsunuz demektir aslında.

Ekip çalışması, bugün iş dünyasının demirbaş öğelerinden biri olarak hemen her türlü işletmede aranılan bir özellik haline gelmiş durumdadır. Kavram olarak takım çalışmasının içeriği, adımları, etkinliği ve faydaları iş dünyasında ve akademik çevrelerde tartışılmaya ve geliştirilmeye devam ediliyor. Bununla beraber, grup çalışmasını günlük yaşantımızda da hayata geçiriyoruz. İster köylerdeki “imece” sistemini, ister spor takımlarını veya “sivil toplum organizasyonlarını” ya da birkaç gencin beraber kaldığı  bir evi düşünün. Hepsinin özünde, ekip çalışmasından elde edilecek “enerjinin” değerlendirilmesi vardır.

 

Fen Akademi Takım Çalışmaşmaları

 

Çocuklarımıza öğretmeye önem verdiğimiz, sosyalleşmenin bir gereği olarak gördüğümüz, daha okul çağına gelmeden özümsemelerini istediğimiz bu anlayış, sadece iş dünyasını ilgilendiren bir unsur olmaktan çıkıp, günümüz insanının tüm hayatının önemli bir dinamiğini ifade ediyor. Peki, önemli olduğundan emin olduğumuz bu kavramı bir işyerinde oluşturmak, uygulatmak ve hatta öğretmek neden bu kadar zor? Hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmasına rağmen, neden takım çalışmasında başarısız oluyoruz? Bu sorulara cevap verebilmek için, grup çalışmasının temel özelliklerine göz atmak gerekir. Bir gün profesyonel ekip çalışmasının olduğu bir ortama girerseniz, bu altın kurallar size yardımcı olacaktır.  


Bir ekibin üyelerinin beraber çalışabilmesi için her zaman bir nedene ihtiyaç var. Grubun hedefi, bu anlamda en temel varlık nedenidir. Amaç net değilse, grup içerisinde iletişim bozuklukları, koordinasyon eksikliği ve hatta gereksiz tartışmalar olabilir.  Öğrenciler de okul hayatlarında bu yanılgılara sık sık düşmektedir. Bunun için Fen Mental Aritmetik takım çalışmaları öğrencilerin, eğitmenlerin ve kurumsal firmaların vazgeçilmezi halini almıştır.