Türkçe | İngilizce
Mental Aritmetik Nedir
Mental Aritmetik Nedir - Fen Mental Aritmetik

Soroban, hareketli parçalara sahip olduğu bilinen ilk hesap makinesidir. En iyi bilinen biçimi (Çinlilerin Suan Pan'ı) dikdört bir çerçevenin içine gerilmiş teller üstüne inciler dizilmesiyle oluşturulan abak, başlangıçta toprağın içine açılan sıra sıra dizilen taşlardan oluşmaktaydı. Daha sonraları, yuvarlık bilye büyüklüğünde metal top ya da boncukların paralel çubuklar ya da teller üstünde hareket ettikleri biçimi almıştır. İlk dönemlerde rakamlarla yazılı olarak hesaplama yapma zor olduğu için ilk hesap makinaları olarak soroban ortaya çıkmıştır.


Uzak Doğu’da, sayı boncuğunun günümüzde de geçerli kullanımı vardır. Sorobanı, seyyar satıcısından tutunda, eczacı muhasebeci, bankacı, tüccar, matematikçi ve  maliyecilerin elindede görmek mümkündür. Bu aletin kullanımı Uzak Doğu’da gelenek halini almıştır.  


Türkiye’de yaygın olarak bilinen Mental Aritmetik (Zihinden Hesapla) olarak bilinen proğram, 5-12 yaş arasındaki çocuklarda, Zekâ gelişimi sağlayan bir zihinsel gelişim programıdır. Bu eğitim sisteminde kullanılan programla çocukların aritmetik işlem yapma hızlarını geliştirmektedir.  Hesap makinesi kullanmadan işlemleri saniyeler içinde zihinden yapmaları sağlanabilir. İnsan beyni sağ ve sol lob olarak ikiye ayrılmaktadır. Birçok test sonucunda, beynin sol lobunun konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda çok üstün olduğu mantıklı ve doğrusal çalıştığı tespit edilmiştir. Beynimizin sağ lobunda, ritim, hayal kurma, renkler, boyut, müzik gibi fonksiyonları ortaya konmaktadır. 


Günümüz başarılı insanlar, beynin her iki yarısını dengeli bir şekilde kullanabilen ve gerektiğinde birinden diğerine kolaylıkla geçebilen insan olarak değerlendiriliyor. Mental Aritmetik sistemi ile birlikte çocuklara kazandırılması hedeflenen zihinsel beceriler olarak; zeka düzeyini arttırmak, konsantrasyonu güçlendirmek, hayal gücünü arttırmak, kendine güven duygusunu güçlendirmek olarak sıralayabiliriz.

 

 

  Modül eğitim içeriklerini ayrıntılı görmek için tıklayınız.